Trendy w oficjalnej modzie męskiej rzadko ulegają zmianą. Jednak od pewnego czasu subtelne zmiany w krojach i samym podejściu do garnituru są bardziej widoczne. Nadal najpopularniejsze są klasyczne kroje i kolory, ale pojawiają się również nowsze, bardziej dopasowane do sylwetki wzory. Jakie garnitury są najmodniejsze? Ponadczasowa klasyka czy bardziej nowoczesne modele?

Jakie rodzaje garniturów można dostać w sklepach?

Garnitury dzieli się na kilka sposobów. Najczęściej wymienia się garnitury dwuczęściowe (składające się z marynarki i spodni) oraz trzyczęściowe (składające się z marynarki, spodni i kamizelki).

Garnitury dzieli się również ze względu na ich przeznaczenie. W tym przypadku wyróżnia się:

garnitury biznesowe (wizytowe) – idealnie nadają się do pracy, na spotkania biznesowe i spotkania firmowe. Najczęściej wykonywane są z wełny. Można też wybrać modele z dodatkiem sztucznych materiałów. Z reguły mają klasyczny krój, jednak można też już dostać  garnitury wizytowe o bardziej nowoczesnym kroju, np. z taliowaną marynarką oraz z bardziej dopasowanymi nogawkami w stylu chinosów. Warto wybrać garnitur wizytowy w granatowym lub szarym kolorze, gdyż są one zgodne z dress code w większości firm. Tam gdzie nie obowiązuje dress code można wybrać inny kolor, ale też stonowany;

garnitury ślubne – również i tutaj wita moda na taliowane marynarki. Obecnie odchodzi się od mody na trzyczęściowe garnitury do ślubu. O wiele częściej wybiera się modele bez kamizelki. Jeżeli chodzi o kolory to coraz częściej panowie decydują się na jasne kolory, takie jak odcienie brązu, beże, a nawet écru z subtelnym złotym pobłyskiem;

garnitury sportowe (weekendowe) – sprawdzają się praktycznie w każdej sytuacji. Jeżeli chodzi o krój to jest to z reguły wariacja na temat klasycznego garnituru. W sportowych marynarkach są nieraz większe kieszenie, naszywki na łokciach czy powiększone klapy marynarki. Są one też dostępne w większej gamie kolorystycznej niż klasyczne garnitury. Popularne są garnitury sportowe wykonane z tweedu.

garnitur-vistula

Garnitur Vistula (źródło: http://vistula.pl/garnitury)

Jaki materiał najlepiej sprawdzi się na garnitur?

O ile to możliwe należy wybierać garnitury wykonane z naturalnych materiałów. Najlepszej jakości są garnitury wykonane z wełny czesankowej. Można też dostać garnitury z wełny aplaki, które są droższe, a co za tym idzie lepsze gatunkowo. Niektóre firmy produkują garnitury z wełny z domieszką jedwabiu. Taka tkanina jest bardziej wytrzymała i zarazem przyjemniejsza w dotyku. Jeżeli chodzi o grubsze tkaniny to równie popularne są garnitury tweedowe i szturksowe, szczególnie modele sportowe.

Jeżeli szukamy garnituru na wiosnę lub lato, warto zastanowić się nad zakupem modelu wykonanego z lżejszych materiałów. Tutaj doskonale sprawdzi się len, który jest przewiewny, a ubrania wykonane z niego wyglądają niezwykle elegancko. Jednak należy pamiętać o tym, że len jest bardzo podatny na zagniecenia, dlatego można dostać też garnitury wykonane z lnu z domieszką tkanin sztucznych, które zmniejszają ryzyko powstania zagnieceń w czasie użytkowania ubrania.