Gęsta odżywka do włosów, wymagająca dokładnego spłukiwania, czy lekka mgiełka, którą można użyć nawet poza domem? Który typ odżywki skuteczniej wzmocni Twoje włosy oraz sprawi, że staną się puszyste i jedwabiście lśniące?

Kiedy stosować odżywkę bez spłukiwania?

Wizja naniesienia na zniszczone włosy delikatnej mgiełki z witaminami lub aromatycznego balsamu o płynnej konsystencji jest kusząca, szczególnie jeśli nie wiąże się z koniecznością dodatkowego zmywania preparatu. Łatwo sobie wyobrazić, że dzięki takim odżywkom Twoje włosy będą zawsze piękne, nawet jeśli nie masz zbyt wiele czasu na ich pielęgnację. Wystarczy, że roztoczysz wokół nich witaminową mgiełkę – a możesz to zrobić nawet w przerwie między zajęciami na uczelni – i natychmiast uzyskasz zadowalający efekt. Czy jednak skuteczność tego typu odżywek jest naprawdę równie duża, jak w przypadku tradycyjnych preparatów? Niestety nie. Odżywki niewymagające spłukiwania zawierają mniej witamin i składników mineralnych, ponieważ w przeciwnym razie zbyt mocno obciążyłyby włosy. W praktyce działają one raczej na zasadzie budowania dodatkowej, ochronnej warstwy na powierzchni włosów, która zabezpiecza je przed zanieczyszczeniem powietrza, przesuszeniem czy nadmierną ekspozycją na słońce. Możesz je więc traktować jako uzupełnienie działania szamponu – dodatkowy, acz skromny zastrzyk witamin, lecz nie preparat, który wyleczy mocno zniszczone włosy.

Skuteczność tradycyjnych odżywek

Jeżeli zależy Ci na wzmocnieniu włosów oraz nadaniu im blasku, użyj więc odżywki, która wymaga spłukiwania. Możesz ją stosować po każdym myciu włosów, wmasowując delikatnie opuszkami palców preparat w wilgotne kosmyki. Najlepsze działanie wykażą nie uniwersalne odżywki, lecz takie, które odpowiadają specyfice Twoich włosów. Wybieraj więc zawsze balsamy przeznaczone do włosów cienkich, suchych, łamliwych, farbowanych lub łatwo wypadających. Jeżeli po zastosowaniu odżywki zauważysz pozytywną zmianę, pamiętaj o tym, że włosy szybko przyzwyczajają się do często stosowanych zestawów witamin i minerałów. Z tego powodu powinnaś wymienić odżywkę na inną co najmniej raz na kilka miesięcy, aby Twoje włosy były przez cały czas mocne i lśniące.

Choć warto korzystać z gotowych odżywek, to prawdziwą bombą witaminową dla włosów mogą się okazać również domowe kuracje wzmacniające. Czasami wystarczy tylko skorzystać z dobroczynnych właściwości oliwy z oliwek, surowego jajka, miodu lub cytryny, by uzyskać imponujący efekt.