Freelancer to osoba, która choć pracuje na własny rachunek, nie musi zakładać własnej działalności gospodarczej. Wręcz przeciwnie, często się zdarza, że współpracując z firmą, realizuje zlecenia wynikające z umowy o dzieło. Aby dopełnić formalności, powinna jednak zainwestować w program do rachunków.

Wolny strzelec kontra księgowy

Wielu freelancerów postanawia nie zakładać firmy, by nie narażać się na ponoszenie wysokich kosztów działalności gospodarczej. W większości przypadków rozliczanie zleceń w ramach umowy o dzieło jest dla nich o wiele korzystniejsze. Tym bardziej, że zwykle wiąże się z możliwością zastosowania atrakcyjnego dla twórców sposobu rozliczania kosztów z powodu przeniesienia praw autorskich do dzieła.

Alternatywą dla prowadzenia przez freelancera tradycyjnej firmy może być przeniesienie swojej działalności do Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, w ramach których istnieje możliwość wystawiania faktur, przy jednoczesnym braku konieczności opłacania kosztów składek. Wybranie tej opcji może zaowocować zwiększeniem liczby zleceń, ponieważ duża część firm, które współpracują z wolnymi strzelcami oczekuje od nich wystawiania faktur, które nie generują tyle pracy, co częste podpisywanie umów o dzieło.

Warto dodać, że w przypadku freelancerów, którzy postanowili pracować w ramach własnej działalności gospodarczej, doręczenie faktury będzie konieczne w przypadku podjęcia współpracy z inną firmą. Taki obowiązek może się jednak pojawić również wtedy, jeśli klientem jest osoba prywatna, która zażądała wydania wspomnianego dowodu sprzedaży. To jednak dwie jedyne sytuacje, w których freelancer stoi przed koniecznością wystawienia faktury. W przypadku wolnych strzelców bardzo często pojawia się natomiast potrzeba wygenerowania rachunku.

Program do rachunków – dlaczego warto go mieć?praca freelancera

Choć freelancerzy którzy nie założyli działalności gospodarczej i wykonują pracę dla firm nie muszą wystawiać rachunków, to jednak ich usługobiorcy często preferują otrzymanie tego typu dokumentacji. Jej przechowywanie jest z kolei ważne na wypadek konieczności przedstawienia rozliczeń podczas kontroli podatkowej. Wystawianie rachunków ma jeszcze jedną zaletę – aktywizuje usługobiorców do szybszego zrealizowania przelewu.

Jeżeli więc widzisz swoją przyszłość w zawodzie freelancera, rozważ założenie własnej działalności gospodarczej i wystawianie faktur lub skupienie się na realizacji umów o dzieło i korzystanie z funkcjonalności programu do rachunków. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, lecz obydwie zapewniają transparentność rozliczeń i brak problemów formalnych w razie jakiejkolwiek kontroli.