Kiedy nadchodzą pierwsze chłodne dni, często zastanawiamy się jak się ubrać, gdyż boimy się jednocześnie zmarznąć i przegrzać. Jakie odzienie będzie najbardziej praktyczne w czasie chłodnych dni? Co warto mieć w swojej szafie, gdy nadejdą pierwsze chłody?

Jak się ubierać w chłodne dni?

Wiele osób popełnia jeden podstawowy błąd ubierając się w chłodne dni. Mianowicie, wybiera jedną grubą rzecz do tego okrycie wierzchnie i to wszystko. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż w ciągu dnia często się ociepla i późnej jest problem, bo bardzo łatwo się przegrzać i kiedy ponownie się ochłodzi czy zawieje wiatr to bardzo łatwo się przeziębić. Dlatego w chłodne dni najlepiej ubierać się na tak zwaną cebulkę, czyli ubierać na siebie kilka cieńszych warstw, by w razie czego można było się rozebrać. Taka zasada obowiązuje u dorosłych, ale jest szczególnie ważna w przypadku dzieci, które są bardzo aktywne na dworze i szybko się pocą. Kiedy jest się ubranym w kilka warstw, zawsze szybko i bez problemu można zdjąć jedną z nich, by zmniejszyć warstwę izolacyjną przy ciele.

sweter kardigan damski długi rękaw

sweter kardigan damski długi rękaw

W celu ubrania się na cebulkę w chłodne dni warto przyszykować dla siebie koszulkę bieliźnianą lub top, do tego bluzę z długim rękawem i sweter lub grubszą bluzę wierzchnią. Do tego kurtkę. Warto też mieć pod ręką szalik, czapkę lub dopiąć do kurtki kaptur o ile jest taka możliwość. Jeżeli chodzi o dół stroju to warto mieć spodnie i pod nie ubierać rajstopy lub w przypadku panów kalesony. Sprawdzą się też dłuższe skarpetki, które później w ciągu dnia można szybko zdjąć. Ważne jest też to, aby nie przesadzić z ilością warstw, gdyż może się okazać, że nie będziemy wyglądać ładnie, a do tego nie będzie nam się wygodnie poruszać. Zawsze należy znaleźć umiar i nie przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę.

Jakie okrycie wierzchnie wybrać na chłodne dni?

Okrycie wierzchnie na chłodne dni powinno chronić przede wszystkim przed zimnem. Dlatego warto wybierać kurtki i płaszcze, które są wykonane z tkanin, które pozwalają oddychać, ale jednocześnie nie przepuszczają zimna. Dobra kurtka na chłodne dni powinna chronić także przed wiatrem, gdyż w momencie, gdy będziemy mieć przegrzane ciało i tylko na chwile się ochłodzi bardzo łatwo będzie złapać jakieś przeziębienie.

Dodatkowo, kiedy nadchodzą chłodniejsze dni, psuje się także cała aura, zaczynają się deszcze, wiatry, z czasem spada także śnieg. Dlatego warto zaopatrzyć się w okrycie wierzchnie z kapturem, który będzie chronił głowę przed deszczem i wiatrem. Tkanina, z jakiej wykonana jest kurtka lub płaszcz powinna być też wodoodporna, by chronić doskonale przed deszczem.

Na chłodne dni warto wybrać dłuższe płaszcze, kurtki typu parka i delikatne kurtki puchowe (decydując się na taką kurtkę warto zwrócić na zawartość puchu – kurtki na chłodne, ale nie mroźne dni powinny zawierać go nieco mniej niż klasyczne kurtki zimowe). Warto też się zastanowić nad kurtkami dwuwarstwowymi lub dwustronnymi, które w zależności od naszych potrzeb i panującej na zewnątrz pogody można nosić na jednej lub drugiej stronie, a także z odpiętą lub przyczepioną podpinką.