Dostęp do pieniędzy jest jednym z najważniejszych aspektów w życiu. Czy to w formie fizycznej gotówki, czy przy pomocy karty płatniczej, zawsze chcemy mieć możliwość dokonania zakupów. Problem pojawia się w momencie, gdy któraś z form zawiedzie. Dlatego zobaczmy jakie są popularne metody płatności w Polsce.

 

Najstarsza gotówka

Nie ma osoby, która nie płaciła by tą dobre znaną wszystkim metodą. Gotówka towarzyszy nam już od kilku tysięcy lat, i pomimo wielu starań, aby niedługo zniknęła, wciąż ma wielu zwolenników.

Gotówka ma tę zaletę, że nie pozwala na wydanie więcej, niż aktualnie się posiada. Człowiek widzi, ile wydaje, więc stara się oszczędzać, w rezultacie w koszyku ląduje mniej przypadkowych produktów.

Niestety, gotówka jest podatna na uszkodzenia i kradzież, ale mimo to jest to ulubiony środek płatności ceniących sobie prywatność.

 

Karta płatnicza

Mamy tutaj na myśli każda jej formę. Czy to standardowa karta płatnicza, Arta kredytowa czy zwykła karta lojalnościowa – każda z nich umożliwia dokonywanie płatności wszędzie tam, gdzie dostępny jest terminal do obsługi kart płatniczych.

Karta płatnicza jest jedną z najwygodniejszych form płatności. W Polsce bardzo popularne są płatności zbliżeniowe, które nie wymagają autoryzacji płatności. Wystarczy zbliżyć kartę do terminala płatniczego, aby płatność została dokonana. Granicą takiej płatności jest 50 zł (po jej przekroczeniu wymagany jest PIN), jednak większość codziennych płatności opiewa na mniejsze sumy, co daje jej jedno z czołowych miejsc w wyborze metody płatność.

Płatność przy pomocy smart fonu

Alternatywą dla kart płatniczych są płatności przy użyciu telefonu. Na Androida i Ios dostępne są aplikacje, spełniające rolę standardowych kart płatniczych. Takimi aplikacjami są np. AndroidPAY i Apple Pay. W aplikacjach tego typu przechowuje się dane wszystkich posiadanych przez siebie kart płatniczych, które dodaje się osobiście. Aplikacja wykorzystuje moduł NFC w telefonie, aby dokonać płatności zbliżeniowej (wyjątkiem jest Samsung, który wytwarza pole elektromagnetyczne, które naśladuje karty z paskiem magnetycznym). Wystarczy tylko wybrać kartę, której chce się użyć, a reszta jest już prosta.

Mobile payments

Blik jest usługą stworzoną z inicjatywy polskich banków. Da swojego działania nie wymaga NFC, więc śmiało może być wykorzystywany w tańszych modelach telefonów.

Wystarczy zainstalować dedykowaną aplikację swojego banku. Po zalogowaniu powinna być dostępna opcja Blik, który generuje unikatowy, jednorazowy kod płatności. Kod ten podaje się sprzedawcy, który wpisuje go do terminala pątniczego, akceptującego tego typu płatności. W tym momencie na telefonie powinno pojawić się potwierdzenie z wysokością zapłaty. Jeżeli wszystko się zgadza, wystarczy zaakceptować powiadomienie.

Olbrzymią zaletą Blik jest to, że nie jest on ograniczony tylko do płatności w sklepie. Przy użyciu Blika można wypłacić pieniądze z bankomatu lub dokonać płatności w sklepie internetowym (np. Allegro). Jest on też bezpieczniejszy od kart płatniczych, gdyż poza telefonem trzeba znać hasło dostępu do aplikacji mobilnej banku. Samego kodu też nie da się skopiować, gdyż jest on ważny tylko przez chwilę.