Większość przedsiębiorstw transportowych doręcza przesyłki na terenie całego kraju, a część jest nawet w stanie dotrzeć z paczką do niemal każdego miejsca na świecie. To imponujący zasięg, który jednak rodzi pytanie, skąd firma kurierska wie, gdzie dostarczyć każdy z pakunków?

Sortowanie przesyłek kluczem do sukcesu

Jak to możliwe, że kurier odbierający przesyłki z terenu Warszawy jest w stanie doręczyć wybrane paczki pod zakopiański, kołobrzeski, a nawet pcimski adres? Tajemnica sprawnego dowiezienia pakunku do odbiorcy tkwi w zoptymalizowaniu procesu sortowania listów. Oznacza to, że przesyłki nie są dostarczane bezpośrednio z punktu A do punktu B, lecz uczestniczą w skomplikowanym obiegu, w którym bierze udział wielu pracowników firm kurierskich. Kurier, który odbierze od ciebie przesyłkę nie pojedzie więc z jednym listem na drugi koniec Polski, lecz przekaże go do swojego terminala, czyli lokalnego punktu bazowego. Następnie firma kurierska prześle objęty monitoringiem pakunek do sortowni, w której zostanie on automatycznie przypisany do określonej lokalizacji. Po zakończonym procesie sortowania paczka będzie wysłana do terminala, który znajduje się w strefie jej docelowego dostarczenia. Dopiero stąd inny kurier odbierze przesyłkę i w krótkim czasie dowiezie ją pod wskazany adres. Choć proces obiegu paczek wydaje się być dość skomplikowany, to w rzeczywistości znacznie przyspiesza doręczanie pakunków. Pozwala też obniżyć koszty usługi, ponieważ masowe sortowanie paczek pomiędzy oddziałami jest tańsze od wysyłania kuriera do odległego miasta z pojedynczą przesyłką.

Mistrzowie orientacji w tereniecentrum logistyczne

Niewątpliwą zaletą tego systemu jest również przypisanie dostarczycieli do konkretnych rewirów, co pozwala im w lepszym stopniu poznać obsługiwany teren. Zazwyczaj już po krótkim czasie bezbłędnie trafiają pod wybrany adres, w czym pomaga im dobra orientacja w przestrzeni – jeden z najczęstszych wymogów stawianych przedstawicieli tej profesji. Dobrą praktyką wśród kurierów jest także ustalanie optymalnej trasy dostarczenia przesyłek w danym dniu, co zwiększa szybkość pracy i minimalizuje ryzyko zagubienia się gońca.

Odpowiedzi na pytanie o to, skąd firmy kurierskie wiedzą, gdzie dostarczyć przesyłkę nie da się więc zawrzeć w jednym zdaniu. Nie pozwala na to stopień skomplikowania procesu obiegu pakunków pomiędzy poszczególnymi punktami. Jednak to właśnie dzięki niemu możliwe jest zoptymalizowanie kosztów i czasu doręczenia paczki do adresata.