Coraz więcej osób z wadami wzroku decyduje się na soczewki kontaktowe zamiast okularów. Soczewki jednodniowe to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów, mimo iż są nieco droższe od soczewek miesięcznych. Jakie są plusy i minusy stosowania soczewek jednorazowych i kiedy warto po nie sięgnąć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w dalszej części artykułu.

Jakie są zalety soczewek jednodniowych?

Soczewki do jednorazowego użytku są przede wszystkim wygodne, nosimy je przez cały dzień (od sześciu do kilkunastu godzin, w zależności od wskazań producenta), a następnie wyrzucamy. Kolejnego dnia zakładamy nową parę soczewek. Warto podkreślić, że soczewki jednorazowe zapewniają największą sterylność. Nosimy je przez określony czas, bez konieczności dezynfekowania, czy przechowywania w specjalnym pojemniku, który może być również źródłem zanieczyszczenia soczewek. Hydrożel, czyli materiał, z którego są zwykle wykonane soczewki kontaktowe powoduje, że one „oddychają”, zapewniając odpowiednie nawilżenie gałki ocznej oraz nieograniczone pole widzenia. Ponadto wiele jednodniowych soczewek posiada wbudowany filtr chroniący przez szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Dla kogo soczewki do jednorazowego użytku?

Soczewki powinny odpowiadać naszym potrzebom i być dopasowane do prowadzonego przez nas stylu życia. Soczewki do codziennej wymiany są dedykowane przede wszystkim dla aktywnych ruchowo osób, które często uprawiają różne dyscypliny sportowe lub dużo podróżują. Korzystając z takich soczewek podczas pływania, czy nurkowania nie musimy obawiać się bakterii, zanieczyszczeń, które osiądą na powierzchni soczewki i spowodują na przykład infekcję oczu. Po wyjściu z wody możemy założyć nową parę i po kłopocie. Na ten rodzaj soczewek powinny zdecydować się również osoby, które mają niezwykle wrażliwe oczy, skłonne do podrażnień, ponieważ to właśnie jednorazowe soczewki zapewniają największe bezpieczeństwo i wysoką higienę oczu. Ten jednorazowy produkt zadowoli również tych, którzy na co dzień noszą okulary, ale chcą wyglądać wyjątkowo i czuć się bardziej komfortowo z powodu jakiejś ważnej okazji (na przykład uroczystości rodzinnej).

Jak zakładać soczewki jednodniowe?

Dopasowanie oraz sposób zakładania soczewek powinien być zademonstrowany przez specjalistę w gabinecie okulistycznym lub salonie optycznym. Podczas wizyty okulista lub optyk wytłumaczy nam, jak prawidłowo zakładać soczewki kontaktowe jednodniowe. Pamiętajmy, aby przed każdorazowym użyciem soczewek dokładnie umyć ręce antybakteryjnym mydłem w płynie, aby nie doprowadzić do zakażenia oka.

Soczewki jednorazowe to idealny wybór dla sportowców oraz osób prowadzących intensywny tryb życia. Jednak bądźmy świadomi, że zbyt długie noszenie tej samej pary soczewek może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, dlatego dbajmy każdego dnia o wymianę jednodniowych soczewek na nowe. Jeżeli w jakimkolwiek momencie zauważymy dziwne zmiany w obrębie oka, jak najszybciej udajmy się do okulisty.