Niezależnie, czy jedzie się na 3 dni, czy dwa tygodnie, daleko lub blisko, nie obędzie się bez bagażu. A gdzie go spakować? Są dwie możliwości – torba podróżna lub walizka. Co jest lepsze? Czym różnią się torby podróżne od walizek w praktyce?

Torba a walizka

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami bagażu to przede wszystkim pojemność. O ile walizka jest doskonała do wzięcia podręcznych kosmetyków i ubrań, o tyle duże torby podróżne potrafią zmieścić niemal wszystko, co potrzebne podczas wakacyjnej wyprawy. Dodając do tego fakt, że są one często wyposażone w kółka i wygodne, wysuwane rączki, mamy już pewność, że sprawują się lepiej w praktyce. Nie musimy ich dźwigać, tylko ciągniemy ja za sobą lub pchamy przed sobą. Jest to dość istotne zwłaszcza przy częstym przemierzaniu dystansu z bagażem. Takie rozwiązanie oferują niemal wszystkie torby podróżne, a w przypadku walizek – tylko modele określone jako „lotnicze”.  Ponadto po torbach można spodziewać się większej ilości różnego rodzaju kieszeni oraz schowków, co ułatwia zwłaszcza przewożenie drobnych przedmiotów.

Materiał

Zarówno torby podróżne, jak i walizki mają podobną cechę – im bardziej elegancki design i marka, tym większa cena. Dzielą się także na twarde, półtwarde oraz miękkie. Możemy podzielić je na dwie kategorie: z tworzyw sztucznych lub materiałów naturalnych.

pomarańczowa walizka

Twarde są wykonane z ABS-u, czyli specjalnej mieszanki poliwęglanu, włókna szklanego i polipropylenu.  Tego typu tworzywo sztuczne cechuje bardzo wysoka odporność na wszelkiego rodzaju pęknięcia, wgniecenia oraz innego rodzaju uszkodzenia, a także wodę i wilgoć. Torba lub walizka tego typu jest idealna do częstych podróży samolotem oraz autokarem. Również torby podróżne i walizki półtwarde z pewnością będą w stanie przetrwać niejedną eskapadę, ponieważ wykonuje się je z tworzywa sztucznego, które jest mieszanką winylu i polietenu. Natomiast miękkie często produkowane są z materiału składającego się z włókien poliestrowych oraz nylonu. Nie są one tak odporne na oddziaływania fizyczne jak ABS, jednak doskonale chronią przed wilgocią, pyłem i innymi podobnymi czynnikami.

Walizki i torby z materiałów naturalnych

Skórzane  torby podróżne i walizki to kategoria, która również ma spory wachlarz modeli do wyboru. Twarde i półtwarde są najczęściej usztywniane, co nie tylko ochrania zawartość, lecz także pomaga w wygodnym transporcie. Jednak ich cena może być spora. Za markowe torby lub walizki skórzane przyjdzie zapłacić co najmniej kilkaset złotych. Jeśli elegancja nie jest najważniejsza, a liczy się praktyczność, wówczas najlepsze i najekonomiczniejsze będą wykonane z tworzyw sztucznych.