Bycie biznesmenem wiąże się z przestrzeganiem pewnych zasad dotyczących między innymi odpowiedniego ubioru i zachowania. Prezencja jest bowiem bardzo ważna i najczęściej decyduje o tym, jak postrzegają nas inni. Dla biznesmena dobre wrażenie to klucz do sukcesu, a wygląd stanowi najlepszą wizytówkę.

Dlaczego wygląd ma w biznesie duże znaczenie?

To, za jaką osobę postrzegają nas inni ma bardzo silny związek z ogólnym wyglądem i noszonymi ubraniami. Nawet najlepszy pomysł może zostać zlekceważony, jeżeli nie zostanie właściwie przedstawiony. Biznesmen to osoba, której zadaniem jest sprzedać siebie i swoją ideę, a sposób jej prezentacji to właśnie profesjonalny wygląd i dobre wrażenie.

Prezencja oraz ogólne wrażenie zależą również w dużej mierze od zachowania i etykiety. Dobrze dobrany strój i dodatki mogą nie spełnić swojego zdania, jeżeli ich właściciel nie potrafi zachować się stosownie do okazji. Dlatego należy dbać nie tylko o prezencję, ale również stosowne obyczaje.

Elegancka torba na laptopa

Torba na laptopa dla biznesmena (źródło: https://www.wittchen.com/mezczyzna/torby/torby-na-laptopa-meskie)

W jakie elementy stroju powinien zainwestować biznesmen?

Strój biznesowy to nie wyłącznie dobrze dobrany garnitur. Na cały zestaw składa się o wiele więcej drobnych elementów, a potwierdzenie ma tu stare powiedzenie, że „diabeł tkwi w szczegółach”. Dodatki mogą często decydować o ostatecznym wydźwięku stroju, dlatego ich wyborowi należy poświęcić nieco więcej czasu.

Do takich dodatków zalicza się np. obuwie lub spinki do mankietów. Warto inwestować w wyroby wysokiej jakości, które będą dobrze się prezentowały i nie ulegną szybkiemu zniszczeniu. Jeżeli jakiś element stroju uszkodzi się, należy bezwzględnie wymienić go lub naprawić. Nie przywiązywanie wagi do takich szczegółów może zdradzać niechlujstwo i zniechęcić innych.

Szczególnym sposobem na wykończenie stylizacji jest elegancki zegarek. Osoby noszące ten rodzaj biżuterii postrzegane są jako skoncentrowane na osiąganiu celów i profesjonalne. Zegarek wysyła przekaz, że jego właściciel przykłada wagę do właściwej organizacji czasu i można na nim polegać. Jest to też przede wszystkim ozdoba, która reprezentuje status społeczny noszącej ją osoby.

Galanteria biznesmena

Ważnym elementem zestawu biznesowego jest galanteria. Pod pojęciem tym kryją się przedmioty, takie jak rękawiczki, portfel, pasek i torba. Najczęściej wykonywane są one ze skóry, która uważana jest za materiał ekskluzywny. Skórzane dodatki są również uniwersalne i pasują do wielu stylizacji, dzięki czemu uzupełnią również mniej formalne stroje.

Rękawiczki i pasek to dodatki, na które rzadziej zwraca się uwagę, ale elegancki portfel i torba to obowiązkowe atrybuty stroju biznesowego. Zaprezentowanie wyświechtanego starego portfela na spotkaniu w restauracji z pewnością nie umknie towarzyszom i negatywnie wpłynie na ich zdanie o nas. Elegancki portfel nie tylko potwierdzi wysoką pozycję społeczną, ale również zwróci uwagę na przywiązanie do szczegółów i profesjonalizm. Podobnie rzecz ma się ze stylową torbą. Przenoszenie ważnych dokumentów wymaga stosownej oprawy i świadczy o odpowiedzialności.