Sklepy przyzwyczaiły nas do programów lojalnościowych, dzięki którym można otrzymać wybrany towar lub usługę taniej. Każdy sklep ma inną kartę lojalnościową, dodać d o tego gotówkę, karty płatnicze, i inne dokumenty.  Z eleganckiego i cienkiego portfela zrobi się wielka poduszka, która niezbyt atrakcyjnie się prezentuje. Czy jest na to rozwiązanie?

 

Technologia idzie do przodu. Kiedyś nikt nie wyobrażał sobie dotykowego telefonu. Dzisiaj mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że telefon może zastąpić portfel. Dosłownie i w przenośni. Dzięki nim, można zaoszczędzić wiele miejsca w portfelu, a także zwiększyć bezpieczeństwo. W razie zguby żadna osoba niepowołana nie będzie mogła użyć karty płatnicze na telefonie. W jaki sposób to działa?

Karty płatnicze w telefonie

Na dzień dzisiejszy są trzy gracze na rynku aplikacji mobilnych, którzy umożliwiają dokonywanie płatności przy użyciu telefonu. Dwa z nich wymagają do tego modułu NFC w telefonie.

Pierwszym z nich jest Android Pay, drugim natomiast Apple Pay. W obu przypadkach pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji ze sklepu Google Play lub App Store. Na kolejnym etapie należy dodać karty płatnicze ręcznie, wpisując niezbędne dane, lub skanując je aparatem. Wtedy trzeba będzie wypełnić tylko kilka pół, jak kod CCV. W ten sposób kart można dodać wiele, w tym lojalnościowe, w podczas płatności tylko wybrać tę, którą chce się dokonać transakcji.

Płatność polega na zbliżeniu karty z włączonym modułem NFC to terminala POS. Do 50 zł nie jest wymagany pin. Powyżej niej, procedura wygląda tak samo, jak w przypadku płatności zwykła kartą płatniczą PayPass.

 

Trzecim graczem na rynku jest Samsung Pay, który feruje dużo nowocześniejsze rozwiązanie aniżeli poprzednicy. Do płatności wykorzystuje on technologię MST, która generuje lekkie pole magnetyczne, przez co możliwe jest odczytanie karty przez terminal z czytnikiem paska magnetycznego. Pozwala to na współpracę z każdym terminalem płatniczym na świecie. Niestety, obsługiwany jest tylko przez flagowe modele telefonów Samsunga, i jak na razie usługa jeszcze nie jest dostępna w Polsce.

 

W Polsce coraz bardziej popularny jest Blik, który pozwala na dokonywanie płatności i wypłaty z bankomatu bez konieczności posiadani karty płatniczej. Po zalogowaniu się do aplikacji bankowej (Blik nie posiada własnej) należy wygenerować kod, który podaje się sprzedawcy lub wpisuje w bankomacie. Natychmiastowo na telefonie pojawi się komunikat z zapytaniem, czy transakcję na daną kwotę akceptować. Jest to obecnie najbezpieczniejszy sposób płatności, chociaż wolniejszy niż płatności kartą zbliżeniową.

 

Czy ma Pani kartę lojalnościową?

Najprostszym sposobem pozbycia się wszystkich kart lojalnościowych jest przechowywanie ich w jednej aplikacji w telefonie. To, co łączy je wszystkie to kod kreskowy, który skanuje się przy kasie. Nie potrzebują one więc zaawansowanych technologii, wystarczy sam wyświetlacz. Z tego właśnie powodu każdy smartfon się do tego nadaje.  Taką aplikacją jest np. Stocard. Wystarczy zeskanować kod kreskowy karty lojalnościowej, aby t znalazła się w aplikacji. Jest możliwość też przyznania aplikacji dostępu do lokalizacji, aby ta informowała o sklepie, który obsługuje daną kartę lojalnościową.